ВИДЕО: Финска се бори со најголемите шумски пожари во последните 50 години

пред 2 месеци

Пожар што веќе шести ден гори во северозападна Финска опустоши повеќе од 300 хектари шума.

Пожарот избувна на 26 јули на околу 25 километри јужно од пристаништето Калајоки и се уште не е ставен под контрола и покрај вчерашниот дожд во регионот.

Според пожарникарите за целосно гаснење на огнот ќе бидат потребни неколку недели. Шумите се суви бидејќи јуни и јули беа невообичаено топли во Финска, каде што во некои области температурата беше повисока од 30 степени Целзиусови.

Во гаснењето на пожарот учествуваат околу 250 пожарникари и војници, како и четири хеликоптери.

Тоа е најголем пожар во Финска од 1971 година.

Share

Watch anime online for free at AnimeKisa watch anime

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://wcostream.cc: Watch Nanaka 6/17 wcostream Episode 12 wcostream attack on titan

GoGoAnime: Uchuusen Sagittarius anime episode 77 online free at https://gogoanime.be gogoanime pokemon

Roundme: https://roundme.com/@gogoanimelol/about

Zoimas: https://www.zoimas.com/profile/animeflixnl/about

Scroll to Top