Водачот на опозицијата во Мали, Сумаил Сисе, почина од Ковид-19

пред 4 месеци

Лидерот на опозицијата на африканската држава Мали, Сумаил Сисе, кој шест месеци беше во заложништво на џихадистите и се сметаше за водечки кандидат на изборите во 2022 гдина, почина во Париз.

Неговото семејство.соопшти дека 71-годишниот Сисе починал откако се инфицира со Ковид-19.

Тој во март беше заробен од џихадистите поврзани со Ал Каеда. Владата на Мали во октомври издејствува негово ослободување, заедно со француски и италијански заложници, во замена за ослободување на околу 200 џихадисти од затворите во Мали.

Share

4Anime 4anime: Watch The Promised Neverland Season 2 Episode 5.5 Episode Full (https://4anime.biz/m/2EVn/ep-1)

ANIMEFLIX animeflix my hero: Watch One Piece (Dub) Episode 587 (https://animeflix.nl/m/Dvp/ep-587)

Scroll to Top