Во Албанија за десет месеци откриени над 11.000 мигранти

пред 11 месец

Албанија се чини станува главната порта за мигранти од Блискиот исток, кои транзит минуваат низ нејзината територија, во обид да заминат во некоја од земјите на ЕУ.

-Во изминатите десет месеци откриени се повеќе од 11.000 илегални имигранти, главно државјани на Сирија,потоа Авганистан и Мароко, што е за над 2.000 повеќе споредено со истот период од минатата година,кога биле откриени 8.640 илегални мигранти. Само во октомври откриени се 2.500 имигранти, пренесува Ора њуз телевизија.

Според истиот извор, 2.500 од мигрантите поднесле барање за азил, додека „останатите ги напуштиле камповите за да го повторат обидот да заминат во земјите на ЕУ“.

-Покрај зголемувањето на бројот на мигрантите, според албанските власти, проблематична станува се поголемиот број албански граѓани кои се вклучуваат во трговијата со луѓе. Само во текот на оваа година се уапсени 174 лица кои биле затекнати како превезуваат странски државјани со своите возила. Полицијата уапси и 5 сириски и марокански државјани кои соработувале со Албанците за превоз на нивните сонародници,наведува телевизијата.

За разлика од претходно,кога најчесто патот се обидуваа да го продолжат преку Црна Гора а многу поретко преку Јадранско Море, сега полицијата открила многу случаи со мигранти кои преку Јадранско Море, во мали бродови се транспорираат до Италија,за износ од најмалку две илјади евра по лице.

По копно продолжуваат обидите за влез во Црна Гора,но најбројни се за влез во Косово, за што шверцерите ја зголемиле и цената за транспорт,од 100 на 500 евра по лице.

Бранот мигранти поинтензивно почна од крајот на мај по олеснувањето на мерките воведени поради пандемијата со Ковид-19.

Share

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official

Website https://animeflix.nl: Watch Sakura Wars the Animation animeflix Episode 12 free anime

Website https://kissanime.mx: Watch Uncharted Walker kissanime Episode 12 watch animes

Animepahe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Cycling74: https://cycling74.com/author/60dbc6bfa87778412f9b0c2f

Seedandspark: https://seedandspark.com/user/gogoanime-5

Scroll to Top