Во светот денеска 581.000 нови ковид-случаи, најмногу досега во еден ден

пред 2 месеци

Во последните 24 часа во светот се потврдени 581.000 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на пандемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Според СЗО, вкупниот број на заразени на глобално ниво се искачи на 48,53 милиони. Бројот на смртни случаи во изминатиот ден се зголеми за 8.000, на 1,23 милиони.

Од вкупниот број новозаразени, половина се евидентирани во Европа, 308.876. Следат Јужна и Северна Америка со 167.031 и Југоисточна Азија со 61.831 нови случаи.

Најмногу инфицирани од почетокот на пандемијата се регистрирани во САД – 9,38 милиони. Следува Индија со 8,4 и Бразил со 5,5 милиони случаи на коронавирус.

Share

KonoSuba: God's Blessing on This Wonderful World! (https://gogoanime.be/m/ArR) Episode 10 at website https://gogoanime.be gogoanime website

Watch SK8 the Infinity Episode 1 at website https://kissanimeonline.com kissanime real website

Scroll to Top