Во Србија 5.774 новозаболени од Ковид-19, 28 лица почина, 209 се на респиратори

пред 6 дена

Во последните 24 часа во Србија има 5.774 новозаразени со коронавирусот, а починале 28 лица. Направени се 16.983 тестови. На респиратори се 209 пациенти што е најмногу од почетокот на кризата информираат здравствените власти. На болничко лекување се вкупно 6.071 пациент.

Со денешните 28 жртви, вкупната бројка на почнати во Србија е 1.168. Процентот на смртност е 1,01. Вкупниот број регистрирани случаи е 116. 125. До денес во Србија се направени 1. 610 219 тестови.

Share
Scroll to Top