Врховниот суд во Иран ја потврди смртната казната за новинарот Зам

пред 5 месеци

Иранскиот Врховен суд денеска ја потврди смртната казна за новинарот Рухолах Зам поради „поттикнување на антивладини немири“ во 2017 година на социјалните мрежи.

– Да, Врховниот суд ја потврди казната што претходно ја донесе Судот на револуцијата, изјави портпаролот на иранскиот Врховен суд, Голамхусеим Есмаили.

Зам кон крајот на јуни беше осуден на смрт.

Тој раководеше со интернет-страницата „АмадЊуз“ и апликацијата Телеграм на кои поставуваше информации за протестите во 2017 година. Зам живееше во егзил во Париз, а во 2019 година се врати во Иран, кога е и уапсен.

Share

AnimeTV 2 anime tv: Watch TONIKAWA: Over the Moon For You Episode 8 (https://animetv.cc/m/7NwA/ep-8)

AnimeFreak attack on titan animefreak: Scum's Wish (https://animefreak.ws/m/RzNa) Episode 12

Scroll to Top