Градоначалникот на Њујорк најави враќање на построги епидемиолошки мерки

пред 4 месеци

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио најави можност за враќање на построги епидемиолошки мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, како на пример затворање на училишта, ресторани и продавници, кои не се најнеопходни во девет квартови на Бруклин и Квинс, каде бројот на новозаразени од Ковид-19 е во голем пораст.

– Предлагам од 7 октомври да ги затвориме сите училишта и продавници кои не се најнеопходни во девет квартови, истакна Де Бласио на прес-конференција.

Тој нагласи дека очекува од гувернерот на сојузната држава Њујорк, Ендру Куомо да ја потврди оваа одлука.

– Жителите на Њујорк напорно работеа за да го спречат ширењето на заразата, па оваа одлука не ја носиме лесно. Во нашиот град науката и струката имаат главен збор, а ние носиме одлуки врз основа на она што ни е препорачано, додаде градоначалникот, упатувајќи критика до администрацијата на Трамп и републиканците, кои според него, имаат несериозен пристап кон вирусот.

Share

Scum's Wish Episode 12 at Crunchyroll crunchyroll free anime list

Tsukimichi -Moonlit Fantasy- (https://kissanimeonline.com/m/j05O) Episode Preview at website https://kissanimeonline.com kissanimedub

Scroll to Top