Две вакцини против Ковид-19 ќе бидат одобрени во САД пред Божиќ

пред 7 месеци

Првите две вакцини за коронавирус ќе бидат пуштени во оптек во САД пред крајот на годината, односно до Божиќ (25 декември), изјави денеска Секретарот за здравство Алекс Азар.

Изјавата доаѓа откако фармацевтската компанија Модерна од ресорните органи денеска побара одобрение за итно пуштање во употреба на вакцината.

Како што кажа Азар во утринската програма на Си-Би-Ес, тој и потпретседателот Мајк Пенс попладнево планираат да разговараат со гувернерите на сојузните држави за тоа кои групи од населението треба први да бидат вакцинирани.

Share

AnimeFreak my hero academia season 4 animefreak: Watch Death Note (Dub) Episode 18

AniWatch free anime: The Misfit of Demon King Academy Episode 13

Scroll to Top