Единствената земја во светот што тотално го победи коронавирусот: имаа само 25 смртни случаи, ниту еден заразен денеска

пред 5 месеци

Нов Зеланд е единствената земја во светот што досега целосно го елиминираше вирусот корона.

Според премиерката Џасинда Ардерн, оваа цел е постигната од амбиција, но и од страв, бидејќи уште на почетокот на пандемијата, беше заклучено дека здравствениот систем нема да може да се справи со прогресивната епидемија, пренесе АП.

Одговорот на Нов Зеланд на појавата на Kовид-19 и пандемијата беше меѓу најуспешните во светот, пред Кина, Тајван и Тајланд.

Оваа земја со пет милиони жители има само 25 смртни случаи кај ковид пациенти и вкупно 2.100 заразени.

Share

AnimeFreak watch anime dub: Watch Horimiya Episode 10 (https://animefreak.ws/m/ooZx/ep-10)

AniWatch watch anime dub: My Hero Academia Episode 13

Scroll to Top