Естонија ја добива првата премиерка по договорот меѓу двете најголеми партии

пред 6 месеци

Двете најголеми политички партии во Естонија денеска постигнаа договор за нова Влада предводена од Каја Калас, првата премиерка во историјата на оваа балтичка земја.

Претходната влада падна минатата недела поради корупциски скандал.

Лидерите на опозициската Реформска партија на Каја Калас (43) и Партијата на центарот на досегашниот премиер Јури Ратас, денеска гласаа за формирање коалициска влада.

Според договорот, двете партии ќе имаат по седум министерства во владата со 15 члена, вклучувајќи ја и премиерката Калас.

Share

ANIMEFLIX dubbed anime: JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 39

4Anime haikyuu 4anime: Watch The Promised Neverland Season 2 Episode 2

Scroll to Top