Задолжителен ковид тест за децата од четири до 11 години за патување со авион во Грција

пред 4 дена

За патување со авион во внатрешноста на Грција, децата од четири до 11 години потребно е да имаат негативен резултат од направен тест за домашна употреба, односно селф тест.

Во рамките на новите мерки што стапија вчера во сила, од Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција објаснуваат дека од денеска селф тестот е задолжителен за децата од четири, а не од петгодишна возраст како што беше првично соопштено.

Согласно новите здравствени протоколи за патување со авион кон сите дестинации во Грција, сите патници со наполнети 12 години потребно е да имаат сертификат за вакцинација со поминати 14 дена, да имаат потврда за прележан Ковид-19 во изминатите шест месеци или негативен рапид тест направен 48 часа пред патувањето.

За странските туристи, како што соопштија од Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција, важат истите правила и истите документи што се потребни и за влез во земјата, доколку сè уште се валидни во моментот на патување со авион кон некоја грчка дестинација.

Паралелно, маската е задолжителна и на аеродромите и за време на летовите, а во случај патникот да не носи маска, нема да му биде дозволен влез во авион.

Share

GoGoAnime: Digimon: The Movie anime episode Full online free at https://gogoanime.be boku no hero academia season 4 gogoanime

Watch anime online for free at AnimeTV anime tv streaming

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Batain Lai!! Minami no Shima no Mizu Monogatari (https://wcostream.cc/m/JELz) Episode Full

Spreaker: https://www.spreaker.com/user/14800555

Able2know: https://able2know.org/user/animefreakws/

Scroll to Top