За првпат во историјата, една жена е на чело на Кипарскиот парламент

пред 2 недели

Кипарскиот Парламент денеска ја доби првата жена претседател, откако пратениците, при второто гласање, со 25 гласа „за“ ја избраа 35-годишната Анита Димитриу.

Димитриу е членка на централно десничарската партија ДИСИ, која победи на парламентарните избори пред десет дена, и партијата чиј лидер беше и актуелниот претседател на Кипар Никос Анастасиадис.

По изборот на Димитриу, Анастасиадис ја истакна важноста што земјата доби жена на позицијата претседател на Парламентот.

-Она што е важно е дека денеска се испраќа силна порака до сите жени на Кипар, до сите граѓани на Кипар дека жените можат и заслужуваат да бараат слични позиции, истакна Анастасиадис. ср/гт/

2021-06-10 19:21:19, од Сања Ристовска, Грција

Share

AniWatch Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Pokémon: Black & White (Dub) Episode 97

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. My Girlfriend is Shobitch (Dub) Episode 10

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD. ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (Dub) Episode 12

KissAnime Blogger: https://www.blogger.com/profile/09364928539063079000

Scroll to Top