Здравствениот систем на Португалија е пред колапс поради пациенти со Ковид-19

пред 8 месеци

Здравствениот систем на Португалија е пред колапс затоа што одделите за интензивна нега во болниците се пренатрупани во области каде што има загрижувачки пораст на бројот на луѓе кои се заболени од Ковид-19.

– Нашиот здравствен систем е под огромен притисок. Постојат граници и ние сме прилично блиску до нив, изјави португалската министерка за здравство Марта Темидо.

Дури и пред пандемијата, Португалија имаше најмал број на болнички кревети на 100.000 жители во Европа – само 627 во одделенијата за интензивна нега.

Share

Utawarerumono: The False Faces (Dub) Episode 25

Website https://animebee.to: Watch Battle Spirits: Brave animebee Episode 50 anime to watch

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

Rohitab: http://www.rohitab.com/discuss/user/138636-gogoanimelol/

Divephotoguide: http://www.divephotoguide.com/user/animefreakws

Scroll to Top