Зимбабве: Акутната неисхранетост кај децата е во пораст

пред 7 месеци

Случаите со акутна неисхранетост во Зимбабве се зголемуваат, а податоците покажуваат дека секое трето дете во земјата страда од неисхранетост, јави Гардијан.

Процентот на деца кои имаат минимално прифатлива исхрана неопходна за раст и развој се намали од 6,9 проценти во 2019 година на 2,1 процент годинава.

Регионот Матабелеланд, во југозападниот дел на земјата, има најголем број случаи на акутна неисхранетост кај деца, а ситуацијата дополнително ја влошува пандемијата на коронавирусот.

Share

AniWatch anime: Dragon Ball Super (Dub) (https://aniwatch.pro/m/j30z) Episode 131

AnimeDao animedao kissanime: Re:ZERO -Starting Life in Another World- (https://animedao.nl/m/wNM) Episode 25

Scroll to Top