Избори во САД: Пресврт во Џорџија – Бајден води со 917 гласови, на чекор е до Белата куќа

пред 6 месеци

Врз основа на 99 проценти од пребројаните гласови во Џорџија, сојузната држава во која предност до утрово имаше републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, Бајден има предност од 917 гласови.

Според проекцијата на Си-Ен-Ен, и Трамп и демократскиот кандидат Џо Бајден имаат по 49,4 проценти од гласовите, а победата во таа држава носи 16 изборни гласови.

Доколку Бајден ги добие тие гласови, тој ќе биде на само чекор до победата, бидејќи ќе има 266 од неопходните 270 изборни гласови.

По повод најновите резултати, Трамп објави на Твитер, каде што напиша дека Твитер е надвор од контрола.

„Лесно победив на претседателските избори со законски преброени гласови. На набљудувачите не им е дозволено да си ја вршат својата работа, затоа мора да се утврди дека гласовите прифатени во овој период се незаконски гласања. Врховниот суд на САД треба да одлучи”, напиша Трамп на Твитер.

Share

ANIMEFLIX animeflix hello world: That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 12

AnimeDao animedao seven deadly sins: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 35 (https://animedao.nl/m/9Q9/ep-35)

Scroll to Top