Израел е најбрз во вакцинацијата против Ковид-19, првата доза ја примиле над милион луѓе

пред 9 месеци

Повеќе од милион луѓе веќе ја примиле вакцината против коронавирусот во Израел што е околу 10 проценти од населението во земјата. Израел засега е државата која има најдобра стапка на вакцинираност на 100 жители, 11.55.

Зад него е Бахреин со стапка од 3.49, а потоа е Велика Британија со 1.47. Податоците се од сајтот Нашиот свет во податоци (Our world in data), поврзан со универзитетот Оксфорд.

За споредба, Франција има вакцинирано вкупно 138 луѓе од 30 декември.

Бројките се однесуваат на примена прва доза од вакцината. Најголемиот дел од регистрираните вакцини предвидуваат примање две дози.

Share

https://aniwatch.pro free anime

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch Izetta: The Last Witch Episode 12

Watch anime online for free at AnimeHeaven anime heavene

Drive google: https://drive.google.com/drive/folders/1HCcKyXx-nCEFCXYddrglNmxjhUbJlpXd

Fr ulule: https://fr.ulule.com/animeflixnl/#/badges

Scroll to Top