Илон Маск го надмина Џеф Безос и стана најбогатиот човек во светот

пред 7 месеци

Богатството на основачот на „СпејсЕкс“, Илон Маск, се зголемило до 188.5 милијарди долари, стои во најновиот Индекс на милијардери на „Блумберг“. Со ова, Маск го надмина основачот на Амазон, Џеф Безос за 1.5 милијарди долари и стана најбогатиот човек во светот.

Пораснатите акции на тргувањата на берзите денеска за 4.3 отсто на производителот на електро автомобили, Тесла, придонело за зголемување на богатството на Маск, пишува „Блумберг“.

-Чудно, напиша денеска тој во соопштение на Твитер во одговор на оваа информација.

-Добро, назад на работа, додаде тој.

Маск го освои второто место на рејтингот на Блумберг во ноември, надминувајќи го соосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс. Според агенцијата, Гејст моментално тежи 132 милијарди долари.

Share

GoGoAnime attack on titan gogoanime: Fairy Tail (https://gogoanime.be/m/G7O) Episode 175

4Anime haikyuu season 4 4anime: Watch The Seven Deadly Sins Episode 8 (https://4anime.biz/m/LnA/ep-8)

Scroll to Top