Лауреатите Нобеловата награда ќе ја примат во своите родни земји

пред 2 месеци

Наместо традиционалната церемонија, Нобеловите награди годинава на лауреатите ќе им бидат доделени во нивната татковина, на места одредени од шведските дипломати. Исто така ќе биде ограничен и бројот на гости во согласност со локалните рестриктивни мерки воведени поради пандемијата со Ковид-19.

Портпаролката на Нобеловата фондација најави дека церемониите ќе се одржат на 7 и 8 декември.

– Церемониите ќе траат кратко, додека медалите и дипломите ќе бидат поставени на маса, со употреба на ракавици, се наведува во соопшението од Фондацијата.

Предвидено е наградите да бидат врачени на различни места, како што се државни институции, научни институти, шведските дипломатски резиденции.

Традиционалните предавања ќе бидат пренесувани на 8 декември на интернет-страницата на Нобеловата фондација, како и концертот од Концертната сала во Стокхолм, што ќе се одржи без публика.
Главниот настан ќе се одржи на 10 декември, кога преку видео-врска ќе се обрати шведскиот крал, а потоа ќе се емитува видео-снимка со кандидатите кои освоија награда.

Организаторите соопштија дека овогодинешните добитници на Нобеловата награда ќе бидат повикани на церемонија во 2021 година, со претпоставка дека дотогаш ќе се нормализира епидемиолошката ситуација.

Првпат од 1956 година е откажан банкетот по повод Нобеловата награда. Во 1956не се одржа во знак на протест поради инвазијата на тогашен Советски Сојуз врз Унгарија.

Share

anime heaven anime bleach anime heaven anime heaven anime

hunter hunter animeflix animeflix haikyuu one punch man animeflix

anime planet jojo diamond is unbreakable anime planet jojo part 5 bakemonogatari anime planet

Scroll to Top