Макрон бара инвеститори меѓу големи странски фирми за опоравување на Франција

пред 2 месеци

Поддршка за инвестиции за францускиот план за закрепнување од пандемијата, насочен кон заштеда на работни места и започнување на „позелена“ поконкурентна економија бара меѓу меѓународните компании, францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон на видео конференција синоќа разговараше со извршните директори на осум големи меѓународни групи, обидувајќи се да ги убеди дека Франција е добро место додека истражуваат економски стратегии на европските земји за да одлучат каде да инвестираат.

Тој рече дека целта на неговата економска политика е „да ја направи државата по кризата посилна отколку пред неа“.

На состанокот преку интернет присуствуваа извршните директори на американската група Кока-Кола, кинеската група за обновливи извори на енергија „Енвизион“, индиската индустриска компанија Тата, британско-холандската компанија за широка потрошувачка „Унилевер“ и други со потенцијални интереси во Франција. .

„Се одлучивме за многу силен економски одговор на самиот почеток на пандемијата од минатата пролет за да заштедиме работни места и бизниси, рече Макрон и откри план вреден 100 милијарди евра, наречен „France Reboot“, што се потпира на 40 милијарди евра од Фонд за обнова на ЕУ.

Тие пари ќе бидат потрошени на „зелена енергија“, „дигитална економија“ и други проекти што ќе ја направат Франција поконкурентна.

„Модернизацијата и атрактивноста се уште се јадрото на нашата економска стратегија. Одлучивме да инвестираме со цел да се спротивставиме на пандемијата и ќе продолжиме да го правиме тоа”, рече Макрон.

Слични онлајн состаноци ќе се одржат во наредните денови со други извршни директори и со француски министри.

Share

Yosuga no Sora Episode 12 at Crunchyroll free vrv account

Watch Dr. Stone (Dub) Episode 17 (https://gogoanime.be/m/mz2p/ep-17) at GoGoAnime boruto gogoanime

Scroll to Top