Мишел: Фармацевтските компании мора да ги исполнат договорите

пред 8 месеци

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска изјави дека ЕУ ќе ги принуди фармацевтските компании да ги исполнат договорите за испорака на вакцини со земјите на ЕУ, но исто така призна дека европскиот блок тешко ќе ја исполни својата цел за вакцинирање на 70 проценти од возрасната популација до крајот на летото.

Тој за француското радио Еуроп-1 рече дека ЕУ планира да ја принуди фармацевтската индустрија да ги почитува потпишаните договори.

Сепак, со оглед на логистичките предизвици и бавната вакцинација во ЕУ досега, Мишел посочи дека ќе биде тешко да се исполни целта на Европската комисија до крајот на летото да се вакцинира 70 отсто од возрасната популација.

ЕУ склучи шест договори за вакцини за повеќе од две милијарди дози, но само вакцините на Фајзер-Бионтек и Модерна досега се одобрени за употреба.

Европската агенција за лекови во петок треба да разгледа дали да одобри употреба на вакцината на Универзитетот Оксфорд и АстраЗенека.

Share

https://animefreak.ws amine freak tv

Website https://4anime.biz: Watch Angel's Feather 4anime Episode 2 gleipnir 4anime

Watch anime online for free at AnimeFLV free anime

https://animepahe.cc animepahe

Emoneyspace: https://www.emoneyspace.com/gogoanimelol

Librarything: https://www.librarything.com/profile/gogoanimebe

Scroll to Top