Над 100 делфини угинаа кај Нов Зеланд

пред 6 месеци

На бреговитe на архипелагот Чатам, 680 километри југоисточно од Нов Зеланд, 100 делфини се најдени насукани и угинати, јави радио „Нов Зеланд“.

Според податоците, редарите кои пристигнале на местото пронашле мртви 97 црни делфини и три клунести делфини. Други 26 единки биле живи, но спасувачите морале да ги еутаназираат, бидејќи биле премногу долго на копно и не било можно да се вратат в море.

Во септември 2018 година, беше регистрирано масовно угинување на црни делфини на северниот дел на архипелагот Чатам. На 30 ноември истата година, повторно, над 50 животни беа исфрлени на брегот и не успеаја да се вратат во морето. Една недела порано, ренџерите забележаа 150 угинати единки во близина на брегот на островот Стјуарт, на југот на Нов Зеланд.

Share

GoGoAnime my hero academia season 4 gogoanime: Watch One Punch Man Episode 8

ANIMEFLIX black butler animeflix: Watch Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 6

Scroll to Top