Најмалку 11 мигранти загинаа откако се преврти брод во близина на Тунис

пред 3 месеци

Најмалку 11 мигранти од Африка загинаа откако бродот со кој патувале се преврти во близина на Тунис.

Помеѓу загинатите има и деца. Мигрантите се обидувале преку Средоземно Море да стигнат до италијанскиот остров Лампедуза.

Крајбрежната стража на Тунис пронашла тела на осум жени и три деца во близина на градот Сфакс. На бродот се наоѓале околу 30 луѓе, а крајбрежната стража трага по исчезнатите.

Во водите на Тунис минатата година се удавија околу 90 мигранти, откако се преврте бродот со кој од Либија тргнаа кон Европа.

Share

Naruto: Shippuden (https://gogoanime.be/m/kLE) Episode 500 at website https://gogoanime.be overlord gogoanime

The Irregular at Magic High School (https://kissanimeonline.com/m/vMq) Episode 26 at KissAnime spirited away kissanime

Scroll to Top