На возачките дозволи во БиХ ќе пишува дали возачот е донатор на органи

пред 10 месеци

Во возачките дозволи во БиХ наскоро ќе биде наведено дека возачот се согласува неговите органи да бидат донирани во случај на смрт.

Станува збор за измена и дополнување на Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата во БиХ, а таа опција е дефинирана во случај кога некое лице потпишува ваква изјава кога поднесува барање за возачка дозвола.

Законот беше усвоен од Претставничкиот дом на Парламентот на Босна и Херцеговина на предлог на Дамир Арнаут.

Арнаут на Твитер напиша дека ова е нормална пракса во светот, да се запише во возачка дозвола ако некое лице сака да донира органи во случај на смрт.

– Не се троши време на согласност на семејството во ситуации кога секоја секунда е битна. Бројни животи се спасуваат, изјави Арнаут за сараевски медиуми.

Share

TwistMoe: Crest of the Stars anime episode 13 online free at https://twistmoe.net watch anime

Website https://gogoanime.be: Watch Seitokai no Ichizon Lv.2: Watasu Seitokai gogoanime Episode Full gogoanime pokemon

AnimeFreak: Twin Spica anime episode 20 online free at https://animefreak.ws free anime

Website https://kissanime.mx: Watch Etotama Specials kissanime Episode 6 dubbed anime

Prsync: http://prsync.com/kissanime/

Gogoanimelol doodlekit: https://gogoanimelol.doodlekit.com/

Scroll to Top