Нема бегање, предупредува СЗО: опасната индиска мутација ќе се прошири низ цела Европа

пред 2 недели

Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека индиската мутација на коронавирусот ќе се прошири низ цела Европа, изјави шефот на регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

СЗО нагласува дека моментно оваа варијанта на вирусот предизвикува најсериозна загриженост, пред сѐ затоа што индиската мутација е поопасна, позаразна и може да инфицира дури и луѓе со јак имунитет.

Клуге упати совет до Европејците: и покрај стивнувањето на пандемијата, да не ги занемаруваат здравствените мерки. Тој изрази надеж дека искуството во борбата против Ковид-19 ќе помогне да се избегнат голем број грешки направени на почетокот на пандемијата, што ќе овозможи да се спасат животи.

Share

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD. Space Adventure Cobra: The Movie Episode Full

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE. Kimi no Kokoro wa Kagayaiteru kai? Episode Full

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD. Watch Naruto: The Cross Roads Episode Full

AnimeFreak Sites Google: https://sites.google.com/view/animefreak-official/home

Scroll to Top