Нова специјална полициска единица ќе брка мигранти по словенечките автопати

пред 9 месеци

На почетокот на 2021 година во Словенија ќе почне да работи специјален полициски оддел, одговорен исклучиво за автопатиштата, за откривање прекршоци и кривични дела во сообраќајот, но и за илегалната миграција.

– Таканаречената „автопатна“ полиција ќе почне со работа во првите месеци од 2021 година, изјави министерот за транспорт Алеш Хојс по потпишувањето на договорот за соработка за воспоставување ваква полиција со министерот за инфраструктура Јернеј Вртовац и Валентин Хајдињак, директор на ДАРС, државната компанија што управува со автопатиштата.

Во овие полициски сили ќе бидат примени и полициски регрути, а седиштето ќе биде во Постојна.

– Првата цел за воспоставување ваква полиција е поголема безбедност на поголемите сообраќајни правци, поголем ред и помалку смртни случаи во несреќите, рече министерот.

Фокусот е насочен кон намалување на бројот на казнени сообраќајни дела и обезбедување подобра истрага за кривично дело и гонење на сторителите.

Според началникот на словенечката полиција Андреј Јуриќ, во последната фаза, автопатната полиција треба да спречи илегална миграција.

Нејзиниот развој се очекува да биде постепен во текот на неколку години, кога, според плановите на словенечкото Министерство за внатрешни работи, би се зголемил на околу 170 лица.

Share

Animepahe: Dragon Half (Dub) anime episode 2 online free at https://animepahe.cc animepahe

4Anime: Kindaichi Shounen no Jikenbo anime episode 141 online free at https://4anime.biz persona 4 the animation factor of hope

Snow White with the Red Hair (https://gogoanime.be/m/Z4n) Episode 12

Detective Conan Movie 17: Private Eye in the Distant Sea (https://kissanime.mx/m/ZmKJ) Episode Full

Archive: https://archive.org/details/@animeflixnl

Multichain: https://www.multichain.com/qa/user/kissanimemx

Scroll to Top