Норвешка ги заострува заштитните мерки против Ковид-19 од идната недела

пред 11 месец

Норвешка следната недела ќе објави построги мерки за спречување на ширењето на коронавирусот по неодамнешното зголемување на бројот на нови инфекции, изјави денеска норвешката премиерка Ерна Солберг.

– Гледаме како инфекцијата се шири на многу места. Ова е загрижувачко. Затоа, ние веќе најавуваме дека националните ограничувања ќе бидат засилени следната недела. Мерките ќе бидат насочени кон областите каде што сега се шири инфекцијата, рече Солберг.

Иако случаите растат и властите се загрижени, ситуацијата во Норвешка е помалку драматична отколку во другите делови на Европа.

Норвешка во моментов има второ најниско ниво на инфекција во Европа, по Естонија.

Кумулативниот број на случаи на Ковид-19 во период од 14 дена на 100.000 жители, според Европскиот центар за превенција и контрола на болести, изнесува 36,6.

Како што пренесуваат агенциите, постојат големи разлики во различни области на земјата, иако властите се најмногу загрижени за ситуацијата во Осло, каде што е задолжително да се носат маски во јавниот превоз кога е невозможно да се одржи дистанца.

Share

Animepahe: Hakuouki Hekketsuroku Episode 0 anime episode Full online free at https://animepahe.cc dubbed anime

ANIMEFLIX: Zombie Land Saga (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflix.nl animeflix free

Watch Kiyo in Kyoto: From the Maiko House Episode 7

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

Flickr: https://www.flickr.com/people/[email protected]/

Soundcloud: https://soundcloud.com/gogoanimelol

Scroll to Top