Огромни загуби на канадските универзитети поради Ковид-19

пред 11 месец

Канадските универзитети би можеле да загубат 3,4 милијарди долари оваа година поради пандемијата на коронавирусот, најмногу поради намалувањето на бројот на странски студенти, нагласува канадската Агенција за статистика. Во извештајот, од статистичката служба на Канада беше побарано да ги процени загубите во универзитетскиот буџет за академската 2020-2021 година. Школарините заземаат поголем удел во приходите на универзитетите, соопшти агенцијата. Во 2013-2014 година, школарините учествуваа со 24,7 проценти во финансирањето, додека во 2018-2019 година тие изнесуваа 29,4 проценти. Најголемиот дел од приходите на универзитетите доаѓаат од државниот буџет – 45,8 проценти. Статистичките податоци од Канада покажуваат дека зголемувањето на учеството во школарината се должи на зголемувањето на бројот на странски студенти кои плаќаат поголеми школарини – петпати повеќе од Канаѓаните. Во периодот 2017-2018 година само странските студенти плаќале околу 40 проценти од вкупната школарина. Универзитетите може да изгубат меѓу 377 милиони и 3,4 милијарди долари оваа академска година – 0,8 до 7,5 проценти од вкупниот приход, според канадската статистика. Текстот Огромни загуби на канадските универзитети поради Ковид-19 е превземен од А1он .

Share

Watch anime online for free at WCOStream wcostream pokemon

Website https://animebee.to: Watch Sushi and Beyond: An English Family Eats New Year's (Dub) animebee Episode Full watch anime dub

Website https://animeheaven.pro: Watch Osomatsu-san: Ouma de Kobanashi animeheaven Episode Full anime heavene

Website https://animetv.cc: Watch Bishoujo Senshi Sailor Moon SuperS Specials animetv Episode Full anime tv shows online

Bbuzzart: https://www.bbuzzart.com/profile/404245

Seedandspark: https://seedandspark.com/user/kissanime-6

Scroll to Top