Околу 270 Палестинци повредени во судири со израелската армија во Западен Брег

пред 2 месеци

Во текот на вчерашните протести во Западен Брег поради израелската колонизација повредени се околу 270 Палестинци.

Најмногу повредени се во Беита, во близина на Наблус, каде што израелската армија редовно е во судир со жителите кои протестираат од средината на мај против изградбата на дива еврејска населба.

– Повеќето од жртвите се повредени од вдишување солзавец, педесетина се ранети од гумени куршуми, а седуммина со боева муниција, соопшти Црвена полумесечина.

Според израелската армија, околу 150 Палестинци фрлале камења и запалени гуми кон војниците, кои возвратиле со „средства за растурање на демонстрации“ и истрели.

Според Црвена полумесечина во слични судири минатата недела повредени биле 320 лица, од кои најголемиот број од вдишување солзавец.

Судири имаше и во Беит Омар, на погребот на 20-годишниот Палестинец. Тој им подлегнал на повредите здобиени претходниот ден во сличен судир со израелските војници на погреб на 12-годишното палестинско момче.

Share

The Silver Twilight (Dub) Episode Full

AnimeFLV: Hyakko anime episode 13 online free at https://animeflv.uk anime online

AnimeHeaven: Gakuen Utopia Manabi Straight!: Natsu da! Manabi da! Kyouka Gasshuku da! anime episode Full online free at https://animeheaven.pro anime heaven org

TwistMoe: JOKER 2nd Season (Dub) anime episode 13 online free at https://twistmoe.net dubbed anime

Ko-fi: https://ko-fi.com/gogoanimelol

Ello: https://ello.co/gogoanimelol

Scroll to Top