Повеќе од 45 милиони заразени со коронавирусот во светот

пред 11 месец

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 45 милиони и сега изнесува 45.207.651 случаи, според податоците на веб-страницата Ворлдометерс.

Од почетокот на пандемијата, 1.184.057 луѓе починале од последиците од вирусот, а закрепнале 32.896.925.

Активни се 11.126.669 случаи, од кои еден процент, или 82.230, се во критична состојба.

САД сè уште водат по бројот на пациенти и смртни случаи, со потврдени 9.175.543 случаи и 233.745 жртви.

Следат Индија со повеќе од осум милиони пациенти, Бразил со над 5,4 милиони заразени, Русија со над 1,5 милиони случаи, Франција и Шпанија со над 1,2 милиони и Аргентина и Колумбија со повеќе од милион заразени.

Другите држави имаат помалку од еден милион регистрирани случаи на коронавирус.

Share

Website https://animetv.cc: Watch Knights of Sidonia: Battle for Planet Nine (Dub) animetv Episode 12 https anime tv

AnimeFLV: Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? anime episode 12 online free at https://animeflv.uk english anime

Watch The Amazing 3 (Dub) Episode 52

AnimeBee: Ground Defense Force! Mao-chan anime episode 26 online free at https://animebee.to anime to watch

Gogoanimebe doodlekit: https://gogoanimebe.doodlekit.com/

Roomstyler: https://roomstyler.com/users/kissanimemx

Scroll to Top