Помпео во Истанбул се сретна со верските поглавари

пред 10 месеци

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Истанбул се сретна со верските поглавари со кои разговараше за верските слободи во Турција и регионот, но иако не е закажана никаква средба со државните функционери, тој кажа дека би сакал да ги убеди да престанат со многу агресивните акции.

Помпео, чија програма за посети предизвика критики од Анкара, утринава во седиштето на Вселенската патријаршија во Цариград се состана со Цариградскиот патријарх Вартоломеј, духовниот поглавар на Православната црква, пред да ја посети блиската џамија Рустем Паша.

Во придружба на сопругата и американскиот амбасадор, Дејвид Сатерфилд, Помпео потоа се состана со апостолскиот нунциј во Турција, Пол Расел.

На средбите, американскиот министер за надворешни работи разговараше за „верските прашања во Турција и регионот“ и го потврди „цврстиот став на САД во врска со ова прашање“, што го наведе како врвен приоритет во областа на човековите права.

-Ние сигурно имаме за што да разговараме во однос на верските слободи во Турција, рече Помпео.

Турција во јули доживеа бран критики од христијанскиот свет кога поранешната црква „Света Софија“, која се наоѓа на листата светското културно наследство, ја претвори во џамија, лишувајќи ја од дотогашниот музејски статус.

Анкара вели дека верските слободи во Турција се заштитени и дека САД треба да се погледнат во огледало и да се соочат со расизмот, исламофобијата и злосторствата од омраза во нивната земја.

Стејт Департментот неодамна потврди дека санкциите против Турција се „многу реални“.

Share

ANIMEFLIX: Hayate the Combat Butler: Can't Take My Eyes Off You (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflix.nl animeflix anime

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://twistmoe.net: Watch Miami Guns (Dub) twistmoe Episode 13 twist moe

animepahe :: okay-ish anime website

Ourstage: https://ourstage.com/epk/qbfrdtxkonau

Triberr: https://triberr.com/gogoanimelol

Scroll to Top