Помпео: Јасно е дека Русија стои зад хакерските напади на САД

пред 6 месеци

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, изјави дека е јасно дека Русија стои зад хакерските напади врз САД оваа недела. Тој верува оти Русија стои зад хакерските напади на десетици федерални агенции и компании, вклучувајќи ја и компанијата за сијбер безбедност FireEye.

Говорејќи на „Марк Левин шоу“, Помпео рече дека случувањата се „прилично јасно“ поврзани со Русија.

-Не можам да кажам многу повеќе бидејќи сè уште утврдуваме прецизно и сигурен сум дека дел од тие информации ќе останат класифицирани, рече Помпео.

На прашањето дали претседателот Доналд Трамп ќе зборува за време на истрагата, Помпео рече дека понекогаш „помудриот начин на дејствување за да се заштити американскиот народ е мирно да се занимавате со вашата работа и да ја браните слободата“

Share

AnimeFreak animefreak: Watch Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 12

AniWatch anime websites: Re:ZERO -Starting Life in Another World- Episode 25

Scroll to Top