Почна вакцинацијата во Холандија

пред 9 месеци

Во Холандија, со мало задоцнување во споредба со другите земји – членки на ЕУ, денеска започна процесот на вакцинација.

Медицинската сестра Сана Елкадири (39), која се грижи за лица со деменција во Дом за нега на стари, е првата личност која е вакцинирана против коронавирус во Холандија. Таа ја прими вакцината на „Фајзер/БиоНТек“ и изјави дека воопшто не се двоумела дали да се вакцинира.

Холандскиот министер за здравство Хуго де Јонг по повод вакцинацијата рече дека „ова е почеток на крајот на кризата“.

Јавноста во Холандија реагираше минатиот викенд бидејќи земјата беше меѓу последните во ЕУ што одлучија да започнат вакцинирање, а премиерот Марк Руте рече дека вакцинацијата должи поради „логистички проблеми“.

– Главниот проблем беше што ја примивме вакцината порано отколку што очекувавме. Тоа беше различна вакцина од онаа што ја очекувавме, па затоа не беше можна флексибилност, рече премиерот Руте.

Share

Watch anime online for free at GoGoAnime animes online

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Garaga (Dub) Episode Full

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE

Torgi gov: https://www.torgi.gov.ru/forum/user/profile/1446924.page

Fairmark: https://fairmark.com/forum/users/animefreakws/

Scroll to Top