Радев утре ги почнува консултациите за состав на новата бугарска Влада

пред 1 ден

Бугарскиот претседател Румен Радев ќе одржи консултации со претставници на пратеничките групи од 46-то Национално собрание, пред да му го предаде мандатот за формирање нова влада на кандидатот за премиер што ќе го номинира најголемата партија во парламентот.

Консултациите со пратеничките групи, предвидени со бугарскиот Устав, Радев ќе ги оддржи утре во претседателската институција.

Први кои се поканети во претседателството се победниците на изборите од 11 јули, „Има таков народ “, еден час по нив ќе влезат од ГЕРБ-СДС, потоа „БСП за Бугарија “, додека попладне се планирани средбите со „Демократска Бугарија“, по нив ДПС, и на крајот од „Исправи се БГ! Доаѓаме!”.

Share

WCOStream: Final Fantasy VII: Advent Children Complete (Dub) anime episode Full online free at https://wcostream.cc watch anime dub

Website https://animedao.nl: Watch Suikoden Demon Century (Dub) animedao Episode Full overlord animedao

Website https://animebee.to: Watch Bishoujo Senshi Sailor Moon Eternal Movie 1 (Dub) animebee Episode 2 gogoanime

Skitterphoto: https://skitterphoto.com/photographers/17834/animefreak

Os mbed: https://os.mbed.com/users/gogoanimelol/

Triberr: https://triberr.com/animeflixnl

Scroll to Top