Рајан: Вакцината против Ковид-19 нема да стигне на време за вториот бран на пандемијата

пред 7 месеци

Високиот претставник на Светската здравствена организација, Мајк Рајан, предупреди дека вакцините нема да пристигнат на време за да се победи вториот бран на пандемијата со Ковид-19.

Рајан наглкаси дека вакцините не треба да се гледаат како волшебно решение и дека државите што се борат со повторното ширење на вирусот, повторно ќе мораат сами да ја водат таа битка.

– Мислам дека ќе поминат најмалку четири до шест месеци пред да имаме значително ниво на вакцинација каде било, изјави тој.

И покрај ветувачките најави за развој на потенцијални вакцини, Рајан вели дека тие се уште не постојат.

– Многу земји минуваат низ овој бран и ќе поминат низ тој бран без вакцини, додаде Рајан.

Share

GoGoAnime gogo anime tv: Watch Jujutsu Kaisen (TV) Episode 11 (https://gogoanime.be/m/yOz4/ep-11)

ANIMEFLIX animeflix hunter hunter: Watch Dragon Ball (Dub) Episode 68

Scroll to Top