Рекорден број на новозаразени во Чешка, во болниците се примаат само итни случаи

пред 9 месеци

Чешка евидентираше рекорден дневен број од 16.939 лица заразени со коронавирус во последните 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство.

Оваа централноевропска земја со 10,7 милиони жители е една од најтешко погодените во Европа според бројот на жители, со досега регистрирани вкупно 718.661 случаи.

Досега се регистрирани вкупно 11.580 смртни случаи, 151 повеќе од претходниот ден. Некои од новите смртни случаи беа додадени во средата, а други во претходните денови.

Земјата малку ги олесни мерките во однос на водење бизнис во ноември, но повторно мораше да ги заостри овој месец.

Министерството за здравство вчера им нареди на болниците да го прекинат приемот на пациенти за закажани операции и да го зголемат капацитетот за пациенти заразени со коронавирус, вклучително и единиците за интензивна нега. Вчера, бројот на хоспитализирани лица со Ковид-19 беше 5.893, вклучително и 845 лица на единиците за интензивна нега.

Share

AnimeFreak: The Legend of Condor Hero anime episode 26 online free at https://animefreak.ws one piece animefreak

https://animeheaven.pro animes online

AnimeDao: Shogi Hour anime episode Full online free at https://animedao.nl anime online

Website https://animeflv.uk: Watch Bai Yao Pu 2nd Season animeflv Episode 6 free anime

Bibsonomy: https://www.bibsonomy.org/user/animefreakws

Yourlisten: http://yourlisten.com/animefreakws

Scroll to Top