Републиканците поразени во Врховниот суд за клучна одлука за гласање по пошта

пред 8 месеци

Врховниот суд на САД донесе одлука дека гласачките ливчиња за претседател од Пенсилванија, клучни за шансите на Доналд Трамп да биде реизбран, ќе се сметаат за валидни ако бидат добиени во рок од три дена од денот на изборите, дури и ако се со нечитлив поштенски печат.

Според Си-Ен-Ен, четворица судии гласале против, што значи дека имало паритет на гласови, а претседателот Џон Робертс гласал на ист начин како и тројцата либерали на суд.

Одлуката на Врховниот суд е пораз за републиканците, кои инсистираа да се пребројат само гласачките ливчиња добиени до денот на изборите.

Share

GoGoAnime overlord gogoanime: Watch Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen Episode Cam-Nosub (https://gogoanime.be/m/ARe2/ep-1)

ANIMEFLIX animeflix movie: Watch Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 12 (https://animeflix.nl/m/Dgj4/ep-12)

Scroll to Top