„Санофи“ и „ГСК“: Низок имунолошки одговор кај постари лица, потребно е дополнително време за истражување на вакцината

пред 6 месеци

Француската фармацевтска корпорација „Санофи“ и британската „ГСК“ соопштија дека им треба дополнително време за истражување и тестирање за вакцината што ја развиваат како одговор на коронавирусот. Причината за тоа е слабиот имунолошки одговор кај постарите лица, се наведува во денеска објавеното соопштение од двете компании.

Привремените резултати од студијата во првата и втората фаза покажаа имунолошки одговор кај лицата од 18 до 49 години споредлив со оној кај пациентите оздравени од Ковид-19, но затоа има низок имунолошки одговор кај постарите лица, што веројатно се должи на недоволната концентрација на антигени.

Недоволниот имунолошки одговор кај постарите лица укажува на тоа дека треба да се специфицира концентрацијата на антигени потребни за високо ниво на имунолошки одговор во сите возрасни групи, се наведува во извештајот.

Според потпретседателот на „Санофи“, Томас Триумф, компанијата е решена да развие безбедна и ефикасна вакцина против Ковид-19.

Експертите планираат во февруари да спроведат студија за фазата 2б, а доколку резултатите бидат позитивни, студијата за глобална трета фаза ќе може да почне во вториот квартал од 2021 година, соопшти компанијата.

Доколку испитувањата бидат успешни, потребните регулативи ќе бидат презентирани во третиот квартал, а самата вакцина ќе биде достапна во четвртиот квартал од следната година.

Претходно, компаниите планираа нивната заедничка вакцина да ја лансираат кон средината на 2021 година, а владите и ЕУ презедоа договорни обврски за нејзино купување.

Share

AnimeHeaven animeheavenru: Watch Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 9 (https://animeheaven.pro/m/znKb/ep-9)

AniWatch aniwatch.me: Watch Black Clover: The All Magic Knights Thanksgiving Festa Episode Full

Scroll to Top