Северна Кореја со воена парада ја одбележа годишнината на владејачката Работничка партија

пред 4 месеци

Здружениот генералштаб на јужнокорејската армија тврди дека во Пјонгјанг е одржана воена парада во рамките на пролавата на 75-годишнината од формирањето на владејачкатаРаботничка партија.

Во регионот со голем интерес се следи прославата и се очекува севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун да се обрати до домашната и меѓунартодната јавност.

Според јужнокорејската армија на парадата учествувале голем број војници и било прикажано големо количество оружје и военаопрема.

Јужнокорејскиот воен врв оцени дека парадата во Северна Кореја е со цел да се прикаже новиот арсенал на интерконтинентални балистички ракети и новиот балистички ракетен систем за проектили, што се лансираат од подморница.

Преговорите за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров со САД пропаднаа, а според Сеул, Ким парадата ја користи како демонстрациија на моќ пред претседателските избори во САД.

– Јужнокорејските и американските разузнавачки служби внимателно го следат развојот на ситуацијата во Северна Кореја, се наведува восоопштението од Сеул.

Share

Watch Dragon Ball Super (Dub) Episode 62 at website https://kissanimeonline.com kissanime sword art online

Watch TONIKAWA: Over the Moon For You (Dub) Episode 9 (https://funimationfree.com/m/Glwn/ep-9) at Funimation funimation manga

Scroll to Top