СЗО скептичнa во врска со ефикасноста на четири лека против Ковид-19

пред 3 месеци

Лековите ремдесевир, хидроксихлорохин, лопинавир и интерферон немаат речиси никакво влијание врз смртноста на пациентите при лекување од, објави „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на студија на Светската здравствена организација (СЗО).

Како што е наведено во студијата, овие лекови не го намалуваат ризикот од смрт од Ковид-19 и не го намалуваат бројот на пациенти на кои им е потребна интензивна нега.

Во студијата се користени податоци од третманот на 11.266 хоспитализирани пациенти.

Четири од најнадежните режими на третман на Ковид-19 се тестирани во меѓународно клиничко испитување Солидарити (Солидарност) на Светската здравствена организација. Меѓу нив е третманот со Ремдесивир, кој руското Министерство за здравство ќе го вклучи во клиничката пракса и препораките за третман на инфекцијата.

Од почетокот на пандемијата, потврдени се речиси 38,4 милиони случаи на Ковид-19 во светот и повеќе од милион смртни случаи, според СЗО.

Share

anime heaven anime bleach anime heaven anime heaven anime

hunter hunter animeflix animeflix haikyuu one punch man animeflix

anime planet jojo diamond is unbreakable anime planet jojo part 5 bakemonogatari anime planet

Scroll to Top