Словачка воведе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето

пред 11 месец

Словачка донесе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето, откако беше потврден најголемиот број новозаразени во земјата од почетокот на пандемијата.

Од денеска на словачките граѓани ќе им биде дозволено да ги напуштат своите домови само за да одат на работа, да купуваат храна и лекови во најблиските продавници и аптеки, да одат на лекар, да се тестираат за коронавирусот и да одат на погреби. Исто така, дозволено е да се излезе за да се прошетаат кучињата на растојание до 100 метри од куќата, и доколу се оди одите во парк, тој мора да биде во општината каде живеат.

Во Словачка, 2.890 нови случаи на Ковид-19 беа потврдени во претходните 24 часа, најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата.

Во земја со 5,4 милиони жители, вкупно над 40.800 лица биле заразени со вирусот, додека 159 пациенти починале како резултат на Ковид-19.

Словачките власти вчера започнаа со тестирање на граѓани кои живеат во четирите области најпогодени од пандемијата. Спроведувањето на антиген тестови во овие области ќе трае до една недела, а подоцна ќе се прошири низ целата земја.

Share

AnimeHeaven: Tezuka Osamu no Don Dracula anime episode 8 online free at https://animeheaven.pro one piece anime heaven

Watch anime online for free at GoGoAnime gogoanime mobile

Website https://4anime.biz: Watch Black Jack: The Movie 4anime Episode Full websites like 4anime

AnimeDao: Combining Squadron Mechander Robo anime episode 2 online free at https://animedao.nl animedao gintama

Coub: https://coub.com/gogoanimebe

Buzzfeed: https://www.buzzfeed.com/kissanimemx

Scroll to Top