Тедрос: Поради пандемијата зголемен бројот на деца кои страдаат од неухранетост

пред 11 месец

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус изјави денеска дека уште 10.000 деца месечно може да починат од неухранетост оваа година како резултат на влијанието на пандемијата на Ковид-19.

Говорејќи на Конференцијата на Обединетите нации за храна и земјоделство (ФАО), Тедрос рече дека оваа година очекува пораст од 14 проценти на децата кои страдаат од неухранетост како резултат на пандемијата.

Тоа е околу 6,7 милиони неухранети деца, претежно во субсахарска Африка и Јужна Азија.

„Пандемијата предизвика сериозни нарушувања на основните услуги, имунизацијата, мајчинските услуги, исхраната на децата, планирање на семејството и многу повеќе “, рече Тедрос.

Тој истакна дека „не можеме да прифатиме свет во кој богатите имаат пристап до здрава исхрана, додека сиромашните се запоставени“. 

Share

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animepahe.cc: Watch Black Butler II (Dub) animepahe Episode 12 anime

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animebee.to: Watch Birthday Wonderland (Dub) animebee Episode Full anime sites

Linkhay: https://linkhay.com/u/gogoanimebe

Evensi: https://www.evensi.com/profile/gogoanimebe/3586508/savethedate/

Scroll to Top