Трет ден по ред во Бугарија рекорден број на новозаразени од коронавирус

пред 3 месеци

Трет последователен ден со регистриран рекорден број на новозаразени во Бугарија.

Властите информираат дека за последните 24 часа во државата од Ковид-19 се заразиле нови 516 лица, додека седум лица ја загубиле битката со смртоносниот вирус.

Активни случаи позитивни на корона тестот се 6.816.

Бројот на хоспитализирани лица постојано расте, 1.063 лица се лекуваат во болниците низ земјата, од кои 56 се во единиците за интензивна нега.

Најголем број на новозаразени лица има во главниот град – 138, а на второ место е Пловдив со 51 нов случај на коронавирус.

Од почетокот на пандемијата, 23.259 лица биле заразени со Ковид-19 во Бугарија. 15.563 од нив биле излекувани, а 880 починале.

Share

anime heaven anime bleach anime heaven anime heaven anime

hunter hunter animeflix animeflix haikyuu one punch man animeflix

anime planet jojo diamond is unbreakable anime planet jojo part 5 bakemonogatari anime planet

Scroll to Top