Турција: Франција ќе се соочи со „силен одговор“ на забраната на турската група „Сиви волци“ во Франција

пред 7 месеци

По одлуката на француската Влада за распуштање на ултранационалистичката група „Сиви волци“, Турција предупреди дека „цврсто ќе одговори“ на распуштањето, нарекувајќи ја одлуката „провокација“.

„Нагласуваме дека е потребно да се заштити слободата на изразување и собирање на Турците во Франција (…) и дека ќе одговориме на најсилен начин на оваа одлука“, објави турското Министерство за надворешни работи во соопштението за печатот.

Односите на Париз и Анкара се многу влошени во последните неколку месеци, поради повеќе отворени кризни прашања: Либија, испитувањата за природен гас во Источниот дел од Медитеранот, судирот во Нагорни Карабах, карикатурите со Мухамед, што ја наведе Франција на кратко да го повлече својот амбасадор од Турција по навредите од турскиот претседател Ердоган на сметка на францускиот претседател Макрон.

Share

AnimeHeaven sites like animeheaven: Watch The Hidden Dungeon Only I Can Enter Episode 7 (https://animeheaven.pro/m/ADa6/ep-7)

WCOStream wcostream dragon ball: Black Clover (Dub) Episode 149

Scroll to Top