Уапсени најмалку 70 лица за време на протестите во Холандија

пред 4 месеци

Холандската полиција уапси најмалку 70 лица откако избувнаа нови немири за време на протестите поради одлуката на Владата да воведе полициски час како дел од Ковид-мерките.

Шефот на полицијата Вилијам Велдерс изјави дека околу 70 лица биле уапсени до 22 часот, во Ротердам се користени водени топови, додека во Харлем е употребен солзавец за да ја растера толпата.

Полицијата соопшти дека напишале речиси 6.000 казни за кршење на мерката за забрана на движење меѓу 21 часот и 4:30 часот.

– Ова нема никаква врска со протестот, ова е криминално дело, рече премиерот Марк Руте во Хаг.

Share

ANIMEFLIX watch animes: Black Clover (Dub) Episode 149

AniWatch watch anime online: Dragon Ball Super (Dub) (https://aniwatch.pro/m/j30z) Episode 131

Scroll to Top