Фаучи: САД остануваат во СЗО и може да се приклучат на КОВАКС

пред 5 месеци

Главниот медицински советник на американскиот претседател Џо Бајден, Ентони Фаучи, денеска потврди дека САД ќе останат членка на Светската здравствена организација (СЗО).

Бајден вчера потпиша извршна наредба за укинување на одлуката на администрацијата на Доналд Трамп за повлекување на земјата од СЗО.

Фаучи додаде дека САД ќе ги исполнат своите финансиски обврски кон СЗО и ќе престанат да ги отповикуваат вработените кои работат со организацијата.

Тој исто така соопшти дека Бајден најверојатно ќе потпише директива со намера да се приклучи на иницијативата КОВАКС, чија цел е да се обезбеди рамномерна дистрибуција на вакцината за коронавирусот низ целиот свет.

Share

AnimeDao your name animedao: Spirit Chronicles (https://animedao.nl/m/pmzZ) Episode Preview

ANIMEFLIX animeflix my hero: Dragon Ball (Dub) (https://animeflix.nl/m/KbR) Episode 153

Scroll to Top