Фајзер ги поднесе до ЕУ резултатите од тестирањето на потенцијалната вакцина

пред 6 месеци

Агенцијата за медицина на ЕУ денеска соопшти дека компаниите „Фајзер“ и „БиоНТех“ доставиле податоци за тестирање на потенцијална вакцина против Ковид-19, но тие не поднеле барање за одобрување пласман на пазарот на тој препарат.

Двете компании на почетокот на ноември објавија дека имаат експериментална вакцина која е 90 проценти ефикасна и со тоа станаа првите во светот што ги објавија резултатите од третата фаза на клиничко истражување.

„Барањето за условна дозвола за пуштање во промет на вакцината сè уште не е поднесено“, потврди Агенцијата за медицина на ЕУ.

Share

AnimeFreak animefreak dororo: Watch My Hero Academia 3 (Dub) Episode 25

AnimeHeaven dragon ball super anime heaven: Watch The Quintessential Quintuplets 2 Episode 11 (https://animeheaven.pro/m/xpEv/ep-11)

Scroll to Top