Фајзер го повлече барањето за итна употреба на вакцината во Индија

пред 7 месеци

Компанијата Фајзер го повлече барањето за итна употреба на нејзината вакцина против Ковид-19 во Индија.

Компанијата соопшти дека присуствувала на состанок на експерти на индискиот регулатор на 3 февруари. Врз основа на дискусијата на тој состанок и „нашето разбирање за секакви дополнителни информации што можеби му се потребни на регулаторот, компанијата одлучи овојпат да ја повлече својата апликација“, се вели во соопштението.

Во декември, компанијата прва се обрати до индискиот регулатор за вакцината развиена од германски Бионтек.

Потоа следеа барања за две други вакцини – верзијата на Астра Зенека направена од Институтот серум во Индија и друга од индиската компанија Bharat Biotech – која на крајот доби одобрение за итна употреба на 3 јануари.

Сепак, индиското Министерство за здравство соопшти дека „Фајзер“ не се презентирал доволно пред експертите кои мора да ја одобрат вакцината пред регулаторот за да даде зелено светло за употреба во Индија.

Share

Website https://animeflv.uk: Watch Momotaro's Sea Eagles animeflv Episode Full watch anime online

Website https://twistmoe.net: Watch Trinity Blood (Dub) twistmoe Episode 24 twist.moe

Website https://animepahe.cc: Watch The Testament of Sister New Devil animepahe Episode 12 gogoanime

Watch Mayo Chiki! Episode 13

Diigo: https://www.diigo.com/profile/animeflixnl

Dev: https://dev.to/animefreakws

Scroll to Top