Шведската Влада размислува за поригорозни мерки

пред 7 месеци

Шведската Влада денеска ќе предложи нов закон со кој ќе и се овозможат поголеми овластувања во борбата проти пандемијата соновиот коронавирус.

Со новиот закон Владата ќе може да нареди и да имплементира рестриктивни мерки, како што е затворање на трговските центри и вежбалниците.

– За законот прво ќе има дебата, а потоа ќе оди на гласање во Парламентот, а примената на законот би можела да биде од 15 март и да остане во сила околу една година, се наведува во соопштението на владејачката коалиција.

Вториот бран на пандемијата повеќе ја погоди Шведска, каде се забележани негативни дневни рекорди на хоспитализирани и починати лица.

Согласно шведските закони, Владата нема голем простор за спроведување на драконски мерки, како што е целосно затворање на економијата.

Share

GoGoAnime fruits basket gogoanime: Watch Redo of Healer Episode 9 (https://gogoanime.be/m/B1Jx/ep-9)

AnimeFreak animefreak boku no hero: Watch The Rising of the Shield Hero Season 2 Episode 1-Preview (https://animefreak.ws/m/RlwE/ep-1)

Scroll to Top