Шеик Сабах ал Калид реизбран за премиер на Кувајт

пред 8 месеци

Кувајтскиот емир шеик Наваф ал Ахмад ал Сабах по расправата во Парламентот повторно го именува шеик Сабах ал Калид ал Сабах за премиер на Кувајт.

Шеик ал Сабах беше министер за надворешни работи од 2011 до 2019 година, кога беше именуван за премиер на Кувајт.

Кувајт, која е членка на ОПЕК, во моментот се соочува со најлошата економска криза во последните неколку децении поради ниската цена на нафатата и поради пандемијата со Ковид-19.

Во Кувајт емирот ги води државните работи, додека премиерот пред се има арбитрарна улога помеѓу Владата и Парламентот.

Share

AniWatch dubbed anime: Boruto: Naruto Next Generations Episode 194

WCOStream anime stream: Watch Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen (Dub) Episode Preview (https://wcostream.cc/m/AA7X/ep-1)

Scroll to Top