Шпанската Влада разгледува воведување на вонредна состојба во Мадрид

пред 3 месеци

Шпанската Влада утрово започна седница на која ќе се разгледува воведување на вонредна состојба во Мадрид и околните општини. Седницата следува откако е воведен делумен карантин во Мадрид и предградијата, со цел спречување на ширењето на коронавирусот. Премиерот Педро Санчез синоќа разговараше со регионалната шефица Изабел Дијаз Ајусо, на која и постави ултиматум дека, доколку таа не прогласи вонредна состојба, тогаш тоа ќе го направи Владата. Вонредната состојба и дава дополнителни овластувања на Владата времено да ги ограничи правата на граѓаните, а во овој случај тоа се однесува и на слободата на движење. Последните две недели во Мадрид и околината се регистрирани по 591 случај на зараза на 100.000 жители, што е двојно повеќе од цела Шпанија заедно (257 на 100.000) и многу повеќе од европскиот просек (113 на 100.000). Текстот Шпанската Влада разгледува воведување на вонредна состојба во Мадрид е превземен од А1он .

Share

Watch The Seven Deadly Sins: Wrath of the Gods (Dub) Episode 20 (https://funimationfree.com/m/Evp5/ep-20) at website https://funimationfree.com funimation sword art online

That Time I Got Reincarnated as a Slime OAD Episode 5 at GoGoAnime gogoanime twitter

Scroll to Top